Karel Rada: Kluci, kde jste?

menu

Karel Rada Kluci, kde jste?

Vyšlo 17. 2. 2012
  • Hudebně zábavná generační výpověď.

  • „Jakmile jednou vypustíš džina z láhve, už těžko ho do tak úzkýho hrdla naženeš zpátky. Což si myslím, že platí i pro ty z nás, který se na hraní v kapele během těch let vybodli. Jestliže to celý začalo spíš jen jako pubertální touha po sebevyjádření, až teprve dneska můžeme pořádně docenit skutečnej význam toho všeho. A teprve až v souvislostech dnešní doby, v kontextu současnýho dění, nám to nakonec může v celý svý kráse docvaknout...“

  • Na tuto knihu upozornil ČRo 3 Vltava a Salon Práva.

  • Náklad 300 ks, V2 120 x 200 mm, 184 stran

  • ISBN: 978-80-7272-406-2, 978-80-7272-296-9 (pdf), 978-80-7272-297-6 (ePub)
  • Cena: 248 Kč

Kluci, kde jste?

Nakladatelství Dauphin vydalo pod názvem Kluci, kde jste? román prozaika Karla Rady. Jde v pořadí již o čtvrté beletristické dílo tohoto spisovatele, scenáristy a hudebníka. A právě onou třetí profesí, dlouholetým působením autora v punk-rockové kapele Haj hou, se do značné míry inspiroval přítomný text. Je to vlastně generační výpověď, rámovaná příběhem rockové skupiny na přelomu dvou režimů. Hrdina, dospívající v době normalizace, prožívá své životní i tvůrčí zrání v kulisách policejního státu, do jehož zhroucení vkládá velké naděje. Průběžně se hroutí a zase povstávají z popela i jeho ideály. Krom hlomozu „dobových t...anců“ je to v podstatě stále tentýž příběh lásek, zrad, nevěr, porodů, rozvodů a pohřbů. Na otázku, zda naše životy musí být výjimečné, abychom o nich mohli podat zprávu, odpovídá autor skrze své vyprávění: Každý život je výjimečný. Je to pořád stejné a pořád jiné. Každá generace si chce své v uvozovkách „banální“ příběhy převyprávět po svém. A do tohoto pokusu duní rytmus punkové hudby jakožto symbol věčné revolty plus spousta dalších pop kulturních odkazů, které slouží této generaci na přelomu dvou systémů jako identifikační mateřská znaménka. Próza vznikla původně jako filmová povídka a její téměř filmové střihy ženou děj svižně kupředu: „Jakmile jednou vypustíš džina z láhve, už těžko ho do tak úzkýho hrdla naženeš zpátky,“ říká protagonista a platí to jak o obsahu, tak i o formě tohoto generačního románu.


Jan Nejedlý, Mozaika dne – Nové knihy, ČRo 3 Vltava, 22. března 2012

Kluci, kde jste?

Příběh nové knihy Karla Rady, bohatě protkaný citáty známých hudebních textů, nad nimiž jistě nostalgicky zavzpomíná mnohá mánička, sleduje skrze dva bratry a jejich punkovou kapelu osudy generace narozené v šedesátých letech. Vypráví o jejich revoltě během dospívání v období normalizace i o vyrovnávání se s proměnou společnosti po roce 1989. Hlavní vypravěčské pásmo Rada doplňuje literárními pokusy hlavní postavy, a vytváří tak zajímavý kontrast mezi věcně strohým vyjadřováním a místy až úporně snaživým slohem svého hrdiny. Navíc kniha, která vznikla přepracováním autorova oceňovaného scénáře Stará vlna, nezapře výrazně filmový potenciál.


Salon, Právo, 22. června 2012